We work to make legal instruments more effective in protecting
human rights, public interests and important common values.

Pro bono aliance spolupracuje s právnickými fakultami

11.4. 2011


 

Díky svému dlouholetému úsilí se Pro bono alianci podařilo navázat spolupráci se třemi právnickými fakultami v ČR. V Praze, Brně a Olomouci tak můžeme spolu s vyučujícími pracovat na na zlepšení výuky práva. Věnujeme se zavádění dovednostních forem výuky,  pomáháme s obohacením metodik, rozbíháme předměty akcentující profesní etiku, podporujeme rozvoj právních klinik apod. Informace najdete v sekci "Další aktivity".


← Zpět na aktuality

 

Pro bono aliance

Pro Bono Aliance’s primary goal is to make the legal instruments in the Czech Republic more effective in protecting human rights, public interest and important common values.

Pro Bono Aliance promotes better access to legal aid and socially responsible lawyering. To achieve its goals, Pro Bono Aliance organizes educational events, supports exchange of experience and facilitates cooperation between lawyers from NGOs and other legal professions, participates in legislative change, supports pro bono activities of lawyers and spreads information about the protection of human rights.