We work to make legal instruments more effective in protecting
human rights, public interests and important common values.

Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 20 in /mnt/data/accounts/g/gingercandy/data/www/pilaw.cz/www/site/inc/aktuality.php on line 39

Soudnictví dvacet let po revoluci: nebezpečná závislost na výkonné moci

19.11. 2009


Dvacet let po sametové revoluci je justice v České republice stále nucena se podřizovat výkonné moci. Český model justice je na exekutivě závislý skoro nejvíce z celé Evropy. Shodli se na tom představitelé všech stupňů soudů, kteří se dnes sešli v Brně na pracovním semináři pořádaném Ligou lidských práv a Public Interest Lawyers Association. K tomu viz tiskovou zprávu Ligy lidských práv, Iuridicum Remedium a PILA publikovanou mimo jiné na portálu viaiuris.cz.


← Zpět na aktuality

 

Pro bono aliance

Pro Bono Aliance’s primary goal is to make the legal instruments in the Czech Republic more effective in protecting human rights, public interest and important common values.

Pro Bono Aliance promotes better access to legal aid and socially responsible lawyering. To achieve its goals, Pro Bono Aliance organizes educational events, supports exchange of experience and facilitates cooperation between lawyers from NGOs and other legal professions, participates in legislative change, supports pro bono activities of lawyers and spreads information about the protection of human rights.