We work to make legal instruments more effective in protecting
human rights, public interests and important common values.

Kalendář > Conflicts of Interest / Legal Theory by Interactive Methods

Conflicts of Interest / Legal Theory by Interactive Methods

From: 4.11.2015
To: 4.11.2015

Přijďte se zapojit do diskuse o tématu a zažít, jak se učí právo na nejlepších amerických školách. Světová kapacita na profesní etiku a interaktivní výuku práva, profesor James E. Moliterno z Washington and Lee University School of Law, povede tuto mimořádnou ukázkovou hodinu.

 

Koná se ve středu 4. listopadu 2015 od 18:15 do 19:45 v místnosti č. 136 Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Akce je přístupná všem studentům a vyučujícím práva. Registrujte se prosím na facebookové akci.

Akce se koná díky laskavé podpoře Velvyslanectví USA a advokátní kanceláře Kinstellar.

 

Pro bono aliance

Pro Bono Aliance’s primary goal is to make the legal instruments in the Czech Republic more effective in protecting human rights, public interest and important common values.

Pro Bono Aliance promotes better access to legal aid and socially responsible lawyering. To achieve its goals, Pro Bono Aliance organizes educational events, supports exchange of experience and facilitates cooperation between lawyers from NGOs and other legal professions, participates in legislative change, supports pro bono activities of lawyers and spreads information about the protection of human rights.