Usilujeme o zvýšení účinnosti právního systému při ochraně
lidských práv, veřejného zájmu a dalších důležitých hodnot.

Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 20 in /mnt/data/accounts/g/gingercandy/data/www/pilaw.cz/www/site/inc/aktuality.php on line 39

Zákon roku 2012 - vítězem směrnice propojující rejstříky

3.6. 2013


Zákonem roku je pro české podnikatele evropská směrnice podporující propojení obchodních rejstříků

 

České firmy po roce opět zvolily nejlepší a nejhorší legislativní počin roku. V prestižní anketě ZÁKON ROKU 2012, v níž hlasovalo více než 400 významných firem českého byznysu, byla nejlépe hodnocena směrnice Evropské komise 2012/17/EU, která má za cíl propojit vnitrostátní obchodní rejstříky jednotlivých členských zemí EU. Naopak za nejhorší legislativní počin loňského roku považují podnikatelé zákon, kterým se mění zákon o dani z přidané hodnoty, tzv. institut nespolehlivého plátce DPH. Čtvrtý ročník ankety pořádaly spolupracující advokátní kanceláře Ambruz & Dark/Deloitte Legal ve spolupráci s partnery.

 

 

O výsledcích v kategoriích Zákon roku a Paskvil rozhodovali oslovení podnikatelé v hlasování, které se uskutečnilo od 18. března do 10. května na webových stránkách www.zakonroku.cz na základě nominací nominační rady složené z renomovaných právníků napříč právnickými obory a dalších osobností. Cílem ankety je přispět k diskusi mezi českými podnikateli, politiky a veřejností o kvalitě právních předpisů přijatých v uplynulém roce a jejich dopadu na podnikatelské prostředí v České republice a obecně o úrovni právního prostředí v ČR.

 

„Podnikatelé nejvíce ocenili legislativní počin, který jim dává naději, že bude vyřešen jeden z velkých problémů přeshraničního obchodního styku v rámci EU – zpřístupnění pravdivých a aktuálních informací o obchodních partnerech. Tato směrnice zavazuje Unii i členské státy k přijetí odpovídající legislativy, která by zajistila přímou komunikaci mezi obchodními rejstříky a snižuje administrativní a finanční zátěž podnikatelů i třetích stran,“ řekl předseda nominační rady ankety a advokát Ambruz & Dark/Deloitte Legal Tomáš Babáček.

 

„V době, kdy se řada států Evropské unie potýká s ekonomickou recesí, může přijatá směrnice o propojení obchodních rejstříků usnadnit řadě firem rozšíření svých podnikatelských aktivit za přiměřených nákladů do ostatních členských států. To může být zásadní pro jejich přežití a pro udržení zaměstnanosti,“ doplňuje člen nominační rady a ředitel Deloitte Advisory Luděk Niedermayer.

 

Naopak pro firmy nejhorším legislativním počinem a vítězem v kategorii Paskvil roku je zákon, kterým se mění zákon o dani z přidané hodnoty a zavádí se tzv. institut nespolehlivého plátce DPH. Podle zákona č. 502/2012 Sb. z pera Ministerstva financí ČR totiž nově příjemce zdanitelného plnění ručí za odvod DPH v případě, kdy je poskytovatel zdanitelného plnění označen za tzv. nespolehlivého plátce nebo když provede úhradu na jiný účet poskytovatele než účet registrovaný u správce daně. Institut nespolehlivého plátce se tedy netýká jen podnikatelů, kteří se ocitnou na černé listině daňového úřadu, ale také firem, které se rozhodnou s nespolehlivými plátci obchodovat.

„Nepřekvapuje nás, že tento zákon podnikatele rozčiluje a považují to za závažnou komplikaci v jejich podnikání. Tímto zákonem stát na příjemce zdanitelného plnění přenáší část vlastní odpovědnosti za výběr daní, pochopitelně včetně s tím souvisejících nákladů. Nelze se tedy divit, že podnikatelé tento zákon přijali s nevolí,“ dodává Tomáš Babáček.

 

 „Ukázalo se, že podnikatele v loňském roce trápily především daňové změny. A nebyl to jen nespolehlivý plátce. Také prosincový daňový balíček týkající se změn daňových sazeb od počátku letošního roku byl zkouškou nervů. Technická novela, jejíž schválení bylo mimochodem napínavé ještě tři pracovní dny před její platností, je navíc spojena s výrazným navýšením administrativy, které stojí čas i peníze, jež by mohly být investovány mnohem efektivněji. Pro živnostníky bez internetu a on-line bankovnictví je navíc spojena s abnormální kreativitou, komentuje výsledky Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

 

„Zatímco by stát měl spíše uvažovat o přenášení některých svých kompetencí do efektivnější soukromé sféry, tímto naopak přenáší na soukromou sféru odpovědnost bez jakékoliv kompetence. Výběr daní je jedním ze základních úkolů státu, ne podnikatelů.“ říká Richard Baček, člen nominační rady a General Counsel společnosti Siemens ČR.

 

„Vzkaz českého byznysu v této anketě tuzemským zákonodárcům je jednoznačný: "Když už máte potřebu zvyšovat daně, naslouchejte i názorům průmyslu a leaderům (tahounům) české ekonomiky, dejte nám vědět včas a nezatěžujte nás se zbytečnou administrativou, řekla Monika Zahálková, výkonná ředitelka Institutu členů správních orgánů (CIoD).

 

„Výsledky ukazují, že české firmy nejvíce pálí nekoncepčnost některých změn ze strany státu, které významně ovlivňují jejich podnikání. Doufejme, že hlas podnikatelů vyjádřený prostřednictvím této ankety přispěje ke zlepšení legislativního procesu v Česku a přinutí zákonodárce, aby se více zamysleli nad aktuálními problémy podnikatelské sféry,“ říká Marie Brejchová, prezidentka Unie podnikových právníků (UPP ČR) a vedoucí právní sekce Pražské energetiky a dodává: „K celkovému zlepšení bychom samozřejmě rádi přispěli i my, interní právníci jako právní poradci svých zaměstnavatelů. Do budoucna bychom se měli zamyslet i nad tím, zda nám nějaké zákony nechybí. S netrpělivostí například čekáme na důslednou úpravu zákona o státní službě.“

 

V předchozím ročníku ankety o nejlepší (a nejhorší) legislativní počin pro podnikatelské prostředí v ČR za rok 2011 byla Zákonem roku vybrána evropská směrnice významně omezující opožděné proplacení faktur v obchodním styku, naopak „Paskvilem roku“ bylo vyhodnoceno státem nesystematické postihování švarcsystému.

 

 


← Zpět na aktuality

 

O nás

Pro bono aliance sdružuje právníky, kteří usilují o zvýšení účinnosti právního systému při ochraně lidských práv, veřejného zájmu a dalších důležitých hodnot. Zasazuje se proto zejména o větší dostupnost právní pomoci a společensky odpovědný výkon právnických profesí.

Pro naplnění svého poslání Pro bono aliance připravuje vzdělávací akce, podporuje výměnu zkušeností a spolupráci mezi právníky neziskových organizací a jiných právních profesí, podílí se na přípravě legislativních změn, podporuje aktivity právníků působících v jiných neziskových organizacích a šíří informace o právní ochraně lidských práv a jiných veřejných zájmů.